Πέμπτη 21 Ιουνίου 2012

SQUADRA AZZURRA TRIVIA

Εν αναμονή του μεγάλου αγώνα της Κυριακής κόντρα στους Αγγλους και ενώ η προετοιμασία στο Casa Azzurri (το προπονητικό κέντρο της Ιταλίας) συνεχίζεται χωρίς απρόοπτα, ας φρεσκάρουμε λίγο τις γνώσεις μας για την ενδοξη "Γαλάζια Ομάδα":

Γιατί το χρώμα της φανέλας της Εθνικής Ιταλίας είναι γαλάζιο?

Γαλάζιο είναι το χρώμα του «Οίκου της Σαβοϊας» του Βασιλικού Οίκου της Ιταλίας από το 1861 έως το 1946 όταν και εκθρονίστηκαν. Το οικόσημο του Οίκου της Σαβοϊας ήταν ένας λευκός σταυρός σε κόκκινο φόντο, εντός γαλάζιου πλαισίου και η Εθνική Ιταλίας, έως το τέλος του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου φορούσε γαλάζιες φανέλες με σήμα το οικόσημο αυτό. Από το 1946 και έπειτα καθιερώθηκε η μπλε φανέλα με την τρίχρωμα ιταλική σημαία σαν σήμα. Από το 1982 στη φανέλα εμφανίζεται το σήμα της Ομοσπονδίας ποδοσφαίρου της Ιταλίας (FIGC).

Πόσα παγκόσμια Κύπελλα έχει κατακτήσει η Εθνική Ιταλίας?

Τέσσερα:

το 1934 στη Ρώμη (2-1 την Τσεχοσλοβακία, στην παράταση),

το 1938 στο Παρίσι (4-2 την Ουγγαρία),

το 1982 στην Μαδρίτη (3-1 την Δυτική Γερμανία)

και το 2006 στο Βερολίνο (5-4 στα πέναλτυ τη Γαλλία).

Ηταν φιναλίστ σε τελικό άλλες δύο:

Το 1970 στο Μεξικό (1-4 από τη Βραζιλία)

και το 1994 στην Καλιφόρνια (έχασε 2-3 στα πέναλτυ από τη Βραζιλία).

Πόσα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα έχει κατακτήσει η Εθνική Ιταλίας:

Ένα: το 1968 στη Ρώμη (2-0 την Γιουγκοσλαβία στον επαναληπτικό τελικό, μετά το ισόπαλο 1-1 του 1ου τελικού).

Ηταν φιναλίστ σε έναν ακόμα τελικό, το 2000, στο EURO που συνδιοργάνωσαν Ολλανδία και Βέλγιο (έχασε στην παράταση από τη Γαλλία, με τον «κανόνα του χρυσού γκολ» 1-2).

Ποιος είναι ο Ομοσπονδιακός τεχνικός που έχει κάνει δύο ξεχωριστές θητείες στον πάγκο της Εθνικής Ιταλίας?

Ο Marcello Lippi.

Η πρώτη την περίοδο 2004 – 2006 (διαδέχτηκε τον Giovanni Trapattoni) και κατέκτησε το παγκόσμιο Κύπελλο του 2006 και η δεύτερη την περίοδο 2008 -2010 (διαδέχτηκε τον Roberto Donadoni).

Ποιος είναι ο πρώτος σε συμμετοχές διεθνής με την Squadra Azzurra?

Ο Fabio Cannavaro (από το 1997 έως το 2010) με 136 συμμετοχές.

Ποιος είναι ο πρώτος σκόρερ της Squadra Azzurra?

Ο Luigi (“Gigi”) Riva (από το 1965 έως το 1974) με 35 γκολ σε 42 συμμετοχές.

Ποιες Εθνικές Ομάδες έχουν περισσότερες νίκες επί της Εθνικής Ιταλίας απ’ ότι ήττες?

Βραζιλία:        5 νίκες Ιταλίας – 2 ισοπαλίες – 7 νίκες Βραζιλίας, σε 14 αναμετρήσεις

Ουρουγουάη:  2 νίκες Ιταλίας – 2 ισοπαλίες – 3 νίκες Ουρουγουάης, σε 8 αναμετρήσεις

και …

Κροατία:        1 νίκη Ιταλίας – 3 ισοπαλίες – 3 νίκες Κροατίας, σε 7 αναμετρήσεις!

Ποιο τα «παλμαρέ» της Εθνικής Ιταλίας με τις άλλες «μεγάλες» δυνάμεις του παγκόσμιου ποδοσφαίρου?

Αργεντινή: 6 νίκες Ιταλίας – 5 ισοπαλίες – 2 νίκες Αργεντινής, σε 13 αναμετρήσεις

Αγγλία:      9 νίκες Ιταλίας – 6 ισοπαλίες – 7 νίκες Αγγλίας, σε 22 αναμετρήσεις

Γαλλία:      18 νίκες Ιταλίας – 10 ισοπαλίες – 8 νίκες Γαλλίας, σε 36 αναμετρήσεις!

Ισπανία:     10 νίκες Ιταλίας – 11 ισοπαλίες – 8 νίκες Ισπανίας, σε 29 αναμετρήσεις

Γερμανία:   14 νίκες Ιταλίας – 9 ισοπαλίες – 7 νίκες Γερμανίας, σε 30 αναμετρήσεις!

Ολλανδία:  7 νίκες Ιταλίας – 7 ισοπαλίες – 3 νίκες Ολλανδίας, σε 17 αναμετρήσεις